Hayat365

Hayata Dair Bilgiler

Chrome 79 Android Sürümünde Önemli Bir Hata Bulundu

Google’ın güncellemeleri, yalnızca bir seferde yayınlamak yerine dalgalar halinde yayınlama stratejisinin belirli bir yararı vardır. Erken bir hata ortaya çıktığında, tüm kullanıcıları etkilememek için güncelleme durdurulabilir. En son Chrome 79 sürümü piyasaya sürüldüğünde Android kullanıcılarının karşılaştığı ve belirli bir uygulama grubunun verilerini kaybetmesine neden olan bir hata mevcuttu. Güncelleme şimdi durdurulmuş olsa da, ne yazık ki bu hata etkilenenlere zarar vermiştir.

Açıkçası, veri kaybına neden olan Chrome 79’un kendisi değil, webde gezinmek için onu kullanan WebView sebebiyet veriyor bu veri kaybına. WebView çeşitli uygulamalar tarafından kullanılan ve uygulama içerisinden çıkmadan web görünümü elde etmeye yarayan bir bileşendir.

Bu sürüm ile kullanıcıların internet verilerinin yerleri de değiştirildi. Bu yüzden uygulamalar veriler olsa bile yerlerinde olmadığı için bu verileri kullanamıyor. Hatanın kapsamı tam olarak bilinmemektedir. Bu yüzden birçok geliştirici ve kullanıcı kızgın durumda.

Google, Chrome 79 güncellemesinin %50 oranında durdurulduğunu söylüyor. Bununla birlikte, hatayı düzeltmek için neler yapacağınız konusunda ya da yanlış yerleştirilmiş verileri kurtarmanın mümkün olup olmadığı konusunda hala net bir cevapları yok.

Sadece webde gezinmek için değil, diğer uygulamalar için de önemli olan bir uygulamanın güncellenmesi kesinlikle hayal kırıklığı yaratan bir olaya sebebiyet vermiştir.

Kaynak: 
https://www.slashgear.com/chrome-79-android-bug-deletes-data-of-apps-using-its-webview-16603353/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir