Hayat365

Hayata Dair Bilgiler

İsminin Güzelliğini Yansıtan Estetik Sistem Transparan Cephe

Dış cephe kaplamada üstün bir takım özellikler kullanıcılar tarafından aranmaktadır. Firmalar ise bu üstün özellikleri sağlamaktadır. Dış cephe malzemeleri de bu sebepten dolayı özel olarak seçilmektedir.

 Piyasada çok çeşitte kategori başlığında kaplama türü mevcuttur. Bina sahipleri bu seçenekler arasından en uygun olana karar vererek alanında uzman firmalara yaptırmaktadır.

 Kullanım kolaylığı ve yapımı açısından giydirme tarzı cepheler tercih edilmektedir. Bu haricinde silikon, mermer, granit, ahşap gibi malzemeler de kullanılarak yapılan dış cephe kaplama türleri de vardır. Kullanılan malzemeler ve kaplama türleri olarak incelenmektedir.

 Transparan Cephe Nedir?

 Bu cephe türünün ismini olduğu gibi görselliğiyle yansıttığını biliyor musunuz? Bu sebepten dolayı da çok dikkat çekmektedir.

 Bu cephe yapıların ve mimarilerin dış estetiğinin oluşturulmasında kullanılır. Camların kullanılmasından dolayı şeffaf bir görüntü verdiği için transparan cephe ismiyle bilinmektedir.

 Kaplamalar, atmosferden yani yapının dışından gelen etkileri duvar çekirdeğinde koruyabilen malzemelerden oluşur. Temel işlevi ise güzel görüntüyü arttırmanın yanında yalıtımı sağlamaktır.

 Başarılı bir kaplama kimyasal etkilere karşı dayanıklı olmalıdır. Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden dolayı bozulma yapmamalıdır.

 Genleşme ve daralmalara karşı zarar görmemelidir. Suyu içeriye almamalıdır. Aynı zamanda da havalandırma özelliğiyle yapılmalıdır.

 Dirençli ve rüzgar geçirmez olmalıdır. Özetin ne olduğunu merak ettiniz öyle değil mi? O kadar çok faydası var ki saymakla bitmemektedir. Özetle, mekanik, kişisel tercihler ve iklim koşullarıyla uyumlu olmalıdır. Bu cephe çeşidi de tüm bu uyumluluğu kapsamaktadır.

 Transparan Cephe Nasıl Uygulanır?

 Dış cephe kaplamaları uygulama yönünden sınıflandırılmaktadır. Giydirme cephe sınıfının içerinde ise transparan cephe yer almaktadır. En çok tercih edilen giydirme cephesi türü olduğunu tahmin ediyor musunuz?

 Bunun nedeni ise üstün özelliklere sahip olmasındandır. Hangi malzeme ile hangi cephe türünün seçilmesi gerektiği kişi ve binanın yapısına göre değişebilmektedir.

 Bu cephe ise çerçevesiz bir camlama tekniğiyle yapılır. Ana taşıyıcı sistem rüzgar gibi yükleri taşıyacak şekilde tasarlanır. Yapım detaylarında ise, genleşme ve esnemeye karşı duyarlılık özelliği de yer alır.

 Saydamlığın önemli olduğu proje yapımlarında tercih edilir. Bunu bilmiyor olabilirsiniz. Görüntü olarak adeta cam fanus psikolojisi yaratır. Bu da şıklık verir. Çarpıcı bir mimari görüntüsü vardır. Binaların bu şekilde gözükmesini isteyen kişiler tarafından tercihe edilir.

 Transparan Cephe Çeşitleri

 Bu cephe çeşitlerinin çok farklı tekniklerle yapılabileceğini biliyor musunuz? Tekniklerin farklı yapıda oluşu transparan cephe yapım tarzlarını oluşturmaktadır.

 İnsanlar doğası gereği sürekli yaşam alanlarını zenginleştirme arzusunda olmuştur. Cephe kaplamalarının oluşum temeli buna dayanır.

 Dünyada ilk giydirme cephe uygulamasının 1828 yılında iki katlı bir banka binasına yapıldığını duydunuz mu? Dış cephe kaplamaları ile ilgili çok fazla derecede kültürel bilgi tarihimizde vardır.

 Bu cephe sistemi temel olarak:

l Taşıyıcı çelik profillerden oluşan

l Kablo sistemi ile desteklenmiş çelik profillerden oluşan

l Taşıyıcı kablo sistemlerden oluşan cepheler

l Taşıyıcı cam elemanından oluşan cepheler

Bu şekilde yapım teknikleri kullanılmaktadır. Taşıyıcı çelik profil sadece çelik profilden, pilon taşıyıcılı sistemden ve kafes giriş taşıyıcı sistemden oluşabilir.

 Taşıyıcı kablo sistemleri ise düşey kablo sisteminden ya da yatay kablo sisteminden oluşabilir.

 Yapım teknikleri firmalar tarafından da karara varılabilir. Binanın yapısı görülmelidir. En doğru tercihi de köşk yapı firması tecrübesi ve uzmanlığıyla sahiplere sunacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir