Hayat365

Hayata Dair Bilgiler

Samsung Galaxy S21 Modelinin Ön Kamerasında OIS Desteği Olacak

Samsung’un Galaxy S20 serisinin piyasaya sürülmesinin üzerinden sadece birkaç ay geçmesine rağmen bir sonraki Galaxy S21 serisi ile alakalı söylentiler ortaya çıkmaya başladı. Bu söylentiler Samsung Galaxy S21 modelinin ön tarafta bulunan özçekim kamerasının OIS yani optik imaj sabitleyici özelliğine sahip olacağına işaret ediyor.

Elde edilen bilgilere göre Samsung şu anda iki farklı kamera prototipi test ediyor. Bunlardan birincisi 1/2 inç sensörlü, diğeri ise OIS destekli 1/2.55 inç sensörlü. Bu değerlerin daha anlaşılabilir olması için şunları da belirtmekte fayda var. Galaxy S20 ve S20 Plus 1/3.2 inç 10 MP özçekim kamerası ile gelirken S20 Ultra 1/2.65 inç 40 MP sensör ile sunulmuştu.

Ortaya çıkan bu spekülasyonlar eğer gerçeğe dönüşürse özçekim kamerası kullanılarak çekilen video ve fotoğraflarda önemli ölçüde istikrar sağlanacaktır. Bu sayede daha stabil ve daha güzel kareler yakalanabilecektir. Samsung, özçekim kamerasına OIS desteği eklese bile bunu yüksek çözünürlüklü sensör ile iyi bir şekilde dengelemesi gerekmektedir. Bunu başarırsa oldukça güzel fotoğraflar çekebilen bir ön kamera karşımıza gelecektir.

Galaxy S21’in ön kamerası ile ilgili bomba bir iddia daha var. Geçen hafta IceUniverse tarafından paylaşılan bir gönderide gelecek yılın amiral gemisinin ekranın altına entegre edilmiş bir kamera sensörü ile geleceği ima edildi. Oppo ve Xiaomi gibi Çinli markalar şu anda başarılı bir şekilde bu teknolojiyi prototip aşamasında test etmişlerdi. Samsung’dan böyle bir adım gelirse gerçekten harika olabilir. Bu sayede telefonun üstünden çıkan pop-up zımbırtılarına gerek kalmadan tam ekran deneyimi yaşamış oluruz.

Ancak ekranın altına entegre edilen özçekim kameralarındaki temel sorun görüntü kalitesidir. Eğer Güney Koreli teknoloji devi bu sorunu bir şekilde halledip karşımıza bu teknoloji ile çıkarsa oldukça etkileyici olacaktır. Bahsettiğimiz bu iki özellik de gerçekten işe yarar ve ilgi çekici özelliklerdir.

“Samsung Galaxy S21 Modelinin Ön Kamerasında OIS Desteği Olacak” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir