Hayat365

Hayata Dair Bilgiler

Android 11 İle Gelen Heyecan Verici Özelliklerin Listesi

Android 10’un bir sonraki sürümü yeni değişiklikler ve geliştirmelerle beraber geldi. Google, ekosistemi güçlendirmek için birçok yeni özellik içeren Android 11 geliştirici önizleme sürümünü yayınladı. İlk geliştirici önizlemesinin diğer senelere göre birkaç ay önceden kullanıma sunulması şaşırtıcı oldu. Android 11 ile birlikte yeni API’ler ve özellikler sunulmuş oldu.

Yeni nesil teknolojileri kullanıcılara ulaştırmak oldukça önemlidir ancak birincil öncelik kullanıcıların verilerinin güvenliğini ve gizliğini sağlamaktır. Android 11 geliştirici önizlemesi sürümü, birkaç yeni API ile beraber gelirken, 5G ve katlanabilir telefonlar gibi yeni teknolojiler için de daha fazla destek sunuyor. Bildirim panelinde yeni bir sohbet sekmesi, Facebook tarzı sohbet başlıkları, geliştirilmiş izinler ve kullanıcıların daha kolay erişilebilirlik kazanmasına yardımcı olacak özellikler bu yeni Android sürümü ile geliyor olacak.

Android 11 Özellikleri

Yeni Android sürümünde zamanlanmış karanlık mod özelliği de bulunuyor. Sadece bu değil, Android 11 ile birlikte çok daha fazlası var. Şimdi tek tek gelen heyecan verici özellikleri inceleyeceğiz.

Sohbet Baloncukları

Facebook Messenger tarzı bir sohbet baloncuğu yeni Android sürümü ile birlikte geliyor. Kullanıcıların farklı uygulamaları aynı anda kullanmasına yardımcı olan bu özellik sayesinde sohbet uygulamasından gelen mesaj ekranınızın kenarında bir baloncuk gibi özüküyor.

Gizlilik ve İzinler

Konumlar, mikrofon ve kamera kullanımı için tek seferlik izinler kullanıcıların gizliliği konusunda gelişme sağlayacaktır. Sistem, uygulama bu izini kullandıktan sonra izni geri almayı sağlar. Ayrıca, uygulamaların Google’ın izni ile konum erişimi istemesi gerekecektir. Arka plan konum verilerinden yalnızca Google’ın onay verdiği uygulamalar yararlanabilir.

Yeni Görüşme Sekmesi

En son mesajları görmek için bildirimler panelinde özel bir görüşme sekmesi bulunur. Ayrıca, bildirim panelinden gelen iletilere yanıt vermek için geliştirilmiş bir seçenek sunar. Bunun yanında, kullanıcılar artık doğrudan bildirimlerden resim gönderebilecekler.

Yeni Teknolojileri Destekliyor

Android 11; 5G, katlanabilir cihazlar ve makine öğrenimi için yerel destek sağlayan API’ler içeriyor. Akıllı telefon üreticileri için herhangi bir üçüncü taraf yazılıma güvenmeye gerek kalmadan yeni nesil akıllı telefonlara bu özellikleri sunmaya yardımcı olacaktır. Gecikme süresi düşük video izlemeyi sağlama, daha iyi çağrı görüntüleme ve Google’ın gelişmiş API’leri için destek sunuluyor.

Geliştirilmiş Paylaşım Arayüzü

Yeni Android sürümü, kullanıcıların favori sosyal ağlarını paylaşım menüsünde en üst kısma sabitlemeye olanak tanıyor.

Zamanlanmış Karanlık Mod

Google, kullanıcıların karanlık mod için büyük bir istekte bulunduğunun farkına vardı. Android 11 ile birlikte karanlık modu istediğiniz saatte aktif olabilecek ve daha sonra yeniden aydınlık moda dönebilecek şekilde ayarlayabileceksiniz. Otomatik bir şekilde Android 11’de bu döngü gerçekleşecektir.

Uçak Modu Bluetooth’u Etkilemez

Bildiğiniz gibi uçak modunu etkinleştirdiğimizde Bluetooth’u kullanamıyorduk. Android 11 ile gelen bu özellik sayesinde artık akıllı saatlerimizi veya kablosuz kulaklıklarımızı uçak modu açık olsa bile rahatlıkla kullanabileceğiz.

Dokunma Hassasiyetini Artırma

Google, ayarlar panelinden dokunma hassasiyetini artırmak için yeni bir seçenek ekledi. Kullanıcılar eldiven ile kullanmak veya ekran koruyucu takılıyken daha rahat kullanmak için dokunma hassasiyetini artırabilir. Bu özellik kullanıcılara oldukça yardımcı olacak kullanışlı bir özelliktir.

Kamera Kullanırken Bildirimleri Yoksay

Android 11 ile birlikte gelen yeni bir API, kullanıcılar kamerayı kullandıkları sırada gelen bildirimleri sessize almaya yardımcı olacak. Video görüşmesi yaparken bu özellik kullanışlı olacaktır.

Daha önceden çıkan haberlere göre, Android 11 4GB’tan büyük video kaydı desteği ile birlikte gelecektir. Bu sürüm ilk geliştirici önizleme versiyonudur, yani daha fazla özellik Android 11’in yeni versiyonlarında karşımıza çıkabilir.

Android 11 ile gelecek heyecan verici özelliklerin listesi bu şekildeydi. Sizler için ileride gelecek yeni özellikler ile alakalı haberleri yapmayı sürdüreceğiz.

Bu haber hakkındaki düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir