Hayat365

Hayata Dair Bilgiler

Apple, Sosyal Mesafeli Grup Özçekim İçin Bir Patent Aldı

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra kısa sürede tüm dünyaya yayılan Covid-19 salgını yüzünden günlük hayatta gayet normal bir şekilde yaptığımız pek çok eylem değişmiş durumda. Salgından etkilenmemek için birbirimizle sosyal mesafeli duruyoruz. Bu durum sevdiklerimizle özçekim yapmamızı da engelliyor. Apple, bu durumu “sosyal mesafeli grup özçekim” patenti ile çözüm bulacak gibi görünüyor.

Amerikalı teknoloji devi Apple, “sentetik grup selfie” özelliği için bir patent başvurusu yaptı ve daha sonrasında ise bu patenti aldı. Patent ile ilgili görseller Patently Apple ve The Verge siteleri üzerinde paylaşıldı. Apple’ın patentini aldığı bu özellik ile birlikte insanları yazılımın onları arkanıza olduğu gibi yerleştireceği bir özçekim oturumuna davet ediyorsunuz.

Arkanıza yerleştireceğiniz kişiler bir görsel veya canlı olarak yayınlanmış videoları içerebilir. Ayrıca katılımcılardan elde ettiğiniz görüntüleri belirli yerlerde olacak şekilde ön tarafa veya arka bölüme yerleştirebiliyorsunuz. Bu sayede nispeten daha doğal bir özçekim görüntüsünü elde ettiğiniz katılımcı görsellerine uygun bir şekilde oluşturabiliyorsunuz.

Bu özelliğin kesinlikle iPhone ve iPad modellerine geleceğini söyleyemeyiz. Apple, bu patent için ilk olarak Temmuz 2018 tarihinde başvurdu. Yani koronavirüs salgını henüz patlak vermeden yaklaşık bir buçuk yıl önce. Durum böyle olunca bu özelliğin iOS platformuna gelme ihtimali de belirsiz oluyor. Sonuçta aylardır elinde olan bu patent ile şimdiye kadar bir somut özellikler önümüze sunmuş değil.

Salgın durumunu göz önüne aldığımızda gerçekten işe yarar bir özellik olabilir. Sevdiklerimizden uzakta olduğumuz bu dönemde yan yanaymış gibi özçekim yapabilmemize olanak tanıyabilir. Henüz Apple’ın planları ve yol haritası dahilinde böyle bir özellik yayınlama amacı olmasa da sürpriz bir şekilde karşımıza çıkabilir.

“Apple, Sosyal Mesafeli Grup Özçekim İçin Bir Patent Aldı” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir