Hayat365

Hayata Dair Bilgiler

Apple, Yeni iPhone Modellerinde Qualcomm X60 5G Modemi Kullanacak

Apple’ın bu yılın Eylül ayında 5G desteğine sahip ilk akıllı telefon modellerini piyasaya sürmesi bekleniyor. Şirketin daha yeni ve daha hızlı bant genişliği sunabilmek için Qualcomm geçen yılki X55 5G modemini yeni modellerde kullanacağı söylendi. Ancak şimdi DigiTimes’ın yeni raporu, 2020 iPhone 12 serisinin Qualcomm’un en yeni X60 5G modemi ile birlikte geleceğini iddia ediyor.

DigiTimes’ın raporuna göre dünyanın en büyük sözleşmeli çip üreticisi ve Apple’ın çip tedarikçisi TSMC, bu ayın sonunda A14 yongaları ve Snapdragon X60 modemlerini üretim bandına sokmaya başlayacak. Yine DigiTimes’ın endüstri kaynaklarına göre, bu yılın ilerleyen aylarında piyasaya sürülecek ve 5nm süreci üzerine inşa edilecek olan çipler iPhone 12 serisinde kullanılacak.

5nm süreci üzerine inşa edilmesi, X60’ın selefi olan X55 modeminden daha verimli bir güç tüketimi sunacağı anlamına gelmektedir. 5G destekli akıllı telefonların, yeni mobil ağ standartlarını çalıştırırken yüksek güç tükettikleri bilinen bir gerçek. Bu nedenle, güç tüketimini verimli bir şekilde azaltan bu yeni modemler iPhone modelleri için hoş bir detay olacaktır.

Bunun dışında X60 modemi, yüksek hız ve düşük gecikme kombinasyonunu en iyi şekilde sağlamayı hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda hem mmWave hem de 6GHz alt bantlarındaki verileri aynı anda işleyebilmektedir. Bu rapor kağıt üzerinde oldukça iyi bir anlaşma gibi görünüyor. Ancak Qualcomm’un bu yeni modemlerinin yaklaşan iPhone 12 serisinde yer almayabilir. Bunun yerine 2021 yılında tanıtılacak olan iPhone modellerinde kullanılma ihtimali daha yüksek gözüküyor.

“Apple, Yeni iPhone Modellerinde Qualcomm X60 5G Modemi Kullanacak” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir