Hayat365

Hayata Dair Bilgiler

ColorOS Arayüzü 350 Milyon Aylık Aktif Kullanıcıya Ulaştı

ColorOS arayüzü, Mart 2020 itibariyle aylık 350 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip. Bu veriler, ColorOS’un resmi Weibo sosyal medya hesabı üzerinden paylaşıldı. Paylaşılan istatistikler ise Oppo’nun kendi veri araştırma bölümü tarafından analiz edildi.

Şu anda neredeyse tüm Android akıllı telefon üreticileri kendi kullanıcı arayüzlerini farklılaştırmak için uğraşıyor. Bu konuda en çok çalışan ise Çinli markalar konumundadır. Bunun nedeni ise Çin’de Google hizmetleri yasak olduğu için bu servislere alternatif olabilecek hizmetler sunmaları gerektiğindedir.

Oppo’nun geliştirdiği ColorOS, şu anda 7. sürümü ile en eski özelleştirilmiş Android tabanlı arayüzlerden biridir. Oppo, akıllı telefonları ile birlikte sektöre girdiği ilk günlerden beri bu özel yazılımı kullanmaktadır. Şirketin alt markası Realme bile geçen yıla kadar bu özel arayüzü kullanıyordu.

Oppo, şu anda gecikmeli de olsa ColorOS 7 kararlı sürüm güncellemesini akıllı telefon modelleri için yayınlamaya devam ediyor. Özelleştirilmiş arayüz 72 bölgede 140 dili desteklemektedir. ColorOS arayüzünü MIUI ile karşılaştırırsak 40 milyon adet daha fazla aktif kullanıcıya sahip durumda.

Xiaomi’nin MIUI arayüzünün daha az aktif kullanıcıya sahip olmasının bir diğer nedeni ise ROM’lar olabilir. MIUI ile ilgili birçok özelleştirilmiş ROM mevcuttur. Bu özelleştirilmiş ROM’ları kullanan kullanıcılar aktif MIUI kullanıcısı olarak sayılmamaktadır. Bu nedenle ColorOS’a göre MIUI’ın aktif kullanıcı sayısı daha düşük gözükmektedir.

“ColorOS Arayüzü 350 Milyon Aylık Aktif Kullanıcıya Ulaştı” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir