Hayat365

Hayata Dair Bilgiler

Ekran Altına Gömülü Kameraya Sahip Telefonlar Yakında Geliyor

Birkaç sene önce başlayan ince çerçeve trendi ile birlikte akıllı telefonlardaki çerçeveler oldukça inceldi hatta neredeyse yok denebilecek inceliğe ulaştı. Çerçeveler incelince ön kameraları yerleştirecek yerler de daralmış oldu. Bu soruna ise çeşitli çentik tasarımları, pop-up kamera çözümleri ve ekranda bulunan kamera delikleri ile çözümler bulundu. Şimdi ise sıra ekran altına gömülü kamera teknolojisine geldi.

Oppo, geçtiğimiz sene MWC Shanghai 2019 etkinliğinde bu teknolojiye dair bir prototip göstermişti. Çentiklerden ve çerçevelerden arındırılmış ve ekran altına gömülmüş bir kameraya sahip cihaz karşımıza çıkarmıştı. Ancak bu teknoloji hayata geçirilse de ekran altındaki kameranın çekim kalitesi oldukça kötüydü.

Oppo’nun ardından Xiaomi tarafından da bu teknolojiye dair alınan birçok patent gördük. Yani Çinli teknoloji devleri kamerayı ekranın altına yerleştirme konusunda oldukça kararlı ve iddialı görünüyor. Ancak atılan bu adımlarla beraber herhangi bir cihaz piyasaya henüz sürülmüş değil.

Bu konuda heyecanlandıran bir gelişme Çin’deki en büyük OLED panel üreticilerinden biri olan Visionox firmasında geldi. Çinli teknoloji medyası tarafından yapılan haberlerde şirketin ekran altı kamera teknolojisi için seri üretime başlamaya hazır olduğu belirtildi.

Oppo’nun prototipindeki yeterince şeffaf olamayan kamera üstündeki ekran sorunu Visionox’un iddiasına göre çözülmüş durumda. Şirket, daha yüksek şeffaflığa izin veren farklı organik ve organik olmayan ekranlar üzerinde başarılı bir sonuca ulaştığını belirtiyor.

Donanım ne kadar yeterli ve yeni olsa da bunu destekleyecek bir de stabil yazılıma ihtiyaç vardır. Şirket; parlaklık, renk gamı ve görüş açısı sorunlarını düzelten bir algoritmaya sahip olduğunu da iddia ediyor. Yani Oppo’nun cihazında görülen parlama gibi sorunlarını çözüldüğünü bildiriyor.

Ekran Altına Gömülü Kameralı Telefonlar Yakında Tanıtılacak!

Şirket, seri üretime hazır olduğunu belirtse de bu kamera ve ekran teknolojisi ile birlikte ne tür sonuçlar alacağımızı bilemiyoruz. Kamera ve ekranın şeffaflaşma algoritması düzgün olmaz ise görüntülerin kalitesiz olma sorunu ortaya çıkabilir. Full HD ön kameraların standartlaştığı bu dönemde kimse HD veya SD görüntü kalitesine dönmek istemez.

Çinli üretici, yeni teknoloji için seri üretime geçme konusunda yeşil ışık yakmış durumda. Akıllı telefon üreticileri bu teknoloji konusunda adımlar atmaya başlarsa yakın zamanda bu teknolojiye sahip akıllı telefon modellerini görebiliriz. Hatta yılın sonuna doğru test cihazlarının ve 2021 yılının ilk çeyreğinde ise resmi ürünlerin tanıtılabileceği söyleniyor.

“Ekran Altına Gömülü Kameraya Sahip Telefonlar Yakında Geliyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir