Hayat365

Hayata Dair Bilgiler

Millî Lityum İyon Pili Tesisimiz Kuruluyor

Ülkemizin meşhur enerji firması ASPİLSAN, muvaffak olduğu Ar-Ge çalışmalarıyla Türk savunma sanayii firmalarının ihtiyaçlarına cevap veriyor. Kuruluşundan itibaren Türkiye’nin askeri pil ihtiyacını kapatmak üzerine çalışan ASPİLSAN Enerji A.Ş., kendi bünyesindeki Ar-Ge çalışmaları ve yeni yatırımları aracılığı ile kapasitesini arttırıyor. ASPİLSAN’ın hedefi ise, Türkiye’nin pil teknolojileri alanındaki ithalat bağımlılığını bitirmek. Hedefin hayata geçmesi için atılan adımlardan biri de millî lityum iyon pili tesisimizin kurulması.

Bu hedef istikametinde; T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR’in başkanlığını yaptığı ASPİLSAN 2017 yılı Olağan Genel Kurulu’nda, yatırıma yönelik sermaye artırımı yapılması ve Türkiye’deki ilk Lityum İyon Pil Üretim Tesisi’nin, ASPİLSAN’ın bünyesinde kurulup, inşa edilmesi karar verilmişti. Toplam 200 milyon liralık yatırım ile Kayseri Mimarsinan Organize Sanayi Bölgesi’nde inşa faaliyetleri devam eden ASPİLSAN Lityum İyon Pil Üretim Tesisi’nin inşa faaliyetlerinin, Mayıs 2021’de tamama ermesi ve Türkiye’nin bu alandaki ithalat bağımlılığının bitirilmesi hedefleniyor.

En başta Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarının
karşılanması ardından; elektrikli araç bataryaları, uçak aküsü yeteneği ile
sivil havacılık, batarya ihtiyacı bulunan elektrikli ev aletleri, UPS
sistemleri, telekomünikasyon sistemleri, robotik sistemler gibi sivil sektör ve
Türkiye açısından kritik önem arz eden enerji depolama sistemleri de bu
yatırımın mühim kazanım hedefleri arasında bulunmakta.

Hisselerinin %98.32’si Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na (TSKGV) ait olan ASPİLSAN’ın önemli müşterileri arasında; ASELSAN, ASELSAN-NET, Roketsan, TUSAŞ, TÜBİTAK, Meteksan Savunma ve Türk Silahlı Kuvvetleri bulunmakta.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir