Hayat365

Hayata Dair Bilgiler

OPPO, Hareketli Ön Kameralı Akıllı Telefon Tasarımı Patenti Aldı

OPPO, garip tasarımlara sahip akıllı telefon modelleri ile geçmişte adından oldukça söz ettirmişti. Bununla birlikte şirket, geçtiğimiz sene OPPO X 2021 isimli katlanabilir ekranlı bir akıllı telefon duyurmuştu. Ayrıca bu cihaz henüz karşımıza çıkmadı. Ancak OPPO, değişik tasarımlı akıllı telefon tasarım patentleri almaya devam ediyor. Çinli şirket şimdi de hareketli ön kameralı bir akıllı telefon tasarımı patenti aldı.

Bu akıllı telefon patenti de LetsGoDigital tarafından tespit edildi. Çinli şirket, bu tasarım için geçtiğimiz sene Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’ne başvurdu. Rapora göre OPPO’nun yeni tasarım patenti, 28 Ocak 2021 tarihinde sonuca kavuştu. Yazı içerisine eklediğimiz görselden de görebileceğiniz gibi ekranın üst bölümünde bir kamera modülü var. Bu kamera modülü, hareketli yapısı sayesinde ön kamera sensörünü sağ ve sol doğrultuda hareket ettirebiliyor.

Ekranın üstündeki bu kısım, elbette bir motor yardımıyla hareket ediyor. Görünüşe göre bu kısmın altında raylı bir yapı yer alıyor. Bu yapı sayesinde ön kamera sensörü hareket ettirilebiliyor. Bu donanım, beraberinde farklı avantajlar getiriyor. Örnek vermek gerekirse kullanıcılar kamera uygulaması üzerinden ön kameranın konumunu ayarlayabilirler. Yani kamera sensörünü sola veya sağa kaydırabilirler.

Bu özelliğe dair bazı kullanım durumu senaryoları da düşünülüyor. Mesela kullanıcılar birden çok açıdan fotoğraf çekebilir yrıca panorama gibi modları ön tarafta rahat bir şekilde uygulayabilir. OPPO’nun pop-up kamera ve yansıtıcı aynalı son patenti, 360 derecelik bir panoramanın mümkün olabileceğini gösterdi. Aynı zamanda şirket, daha farklı açılan kamera tasarımları üzerinde de çalışıyor.

Buna ek olarak söz konusu bu tasarımlar sadece patent içindir. Gerçek ve şirketin resmi bir cihazını yansıtmamaktadır. Dolayısıyla OPPO bu patenti kullanarak bir cihaz geliştirirse yukarıdaki görselden daha farklı bir görünüme de sahip olabilir. Ayrıca yeni akıllı telefon patentleri hakkında detaylar geldikçe her zaman olduğu gibi Teknobuk.com üzerinden sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

“OPPO, Hareketli Ön Kameralı Akıllı Telefon Tasarımı Patenti Aldı” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir