Hayat365

Hayata Dair Bilgiler

Samsung, 600MP Kamera Sensörü Üzerinde Çalışıyor

Samsung, son zamanlarda akıllı telefon için geliştirdiği kamera sensörleri konusunda büyük bir ilerleme kaydetmiş durumda. Şirket, 64MP ve 108MP kamera sensörlerini piyasaya süren ve cihazlarında kullanan ilk şirketlerden biri olmayı başardı. Şimdi ise çok daha etkileyici bir kamera sensörü üzerinde çalışmalar yürütüyor. Samsung bugün 600MP kamera sensörü geliştirmeyi planladığını yayınladığı bir makalede açıkladı.

600 megapiksellik sensörü hayal edebilmemiz için Samsung’un sensör bölümü Genel Müdür Yardımcısı Yongin Park insan gözünün 600MP çözünürlüğe kadar eşleşebileceğini belirtiyor. Yani geliştirilecek bu yeni sensör oldukça etkileyici bir performans sunacak.

Şu anda akıllı telefon piyasasında genel olarak 48 ve 12 megapiksel sensörler standart durumda. Hal böyle olunca 600 megapiksel kamera sensörünün cihazlara entegre olmasının uzun süreceğini düşünebiliriz. Üstelik bunun gerçekleşmesi için Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un da yeni teknolojiler ile bu yeni sensörü geliştirmesi gerekiyor.

Şirket şu anda piksel binning teknolojisini geliştirmektedir. Samsung’un 64MP sensörleri 2×2 piksel binning kullanırken 108MP sensörleri ise ışık emilimini artırmak ve düşük ışık koşullarıyla ilgili sorunları azaltmak için 3×3 piksel binning kullanıyor.

Samsung’un gelecekteki kamera sensörlerine yönelik hayalleri sadece 600MP çözünürlükle sınırlı değil. Şirket’in görüntü sensörleri ile ilgilenen Systems LSI Business bölümü gelecek için kokuları ve tatları kaydedebilen sensörler üzerine çalışmalar yürütmek istiyor.

Şirket sadece akıllı telefonlarda kullanılacak görüntü sensörleri ile kısıtlı kalmak istemiyor. Bunların yanında otonom araçlar, dronlar ve diğer IoT cihazları da dahil olmak üzere çeşitli alanlar için kamera sensörleri sağlamayı planlıyor.

Şu anda akıllı telefon sektöründe 108MP kamera sensörleri en yüksek seviye durumunda ancak yakın zamanda bu durum değişecek gibi görünüyor. Samsung, Nanocell teknolojisini kullanan bir 150MP sensör üzerinde çalışıyor ve bu sensörün 2020’nin son çeyreğinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

“Samsung, 600MP Kamera Sensörü Üzerinde Çalışıyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir