Hayat365

Hayata Dair Bilgiler

Huawei, HarmonyOS 2.0 Beta Sürümünü Piyasaya Sürüyor

Huawei, Google ile Android ve Google Mobil Hizmetleri konusunda sorun yaşamaya başladığından beri oldukça çalışıyor. Çinli teknoloji devi, kendi ekosistemi ile birlikte yine kendi işletim sistemini geliştiriyor. Bu işletim sisteminin ilk sürümü geçmişte halihazırda yayınlanmıştı. Şimdi ise Huawei, mobil cihazlar için geliştirdiği HarmonyOS 2.0 Beta sürümünü piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Bu işletim sistemi, direkt olarak Android’e bir rakip ve alternatif olarak sunuluyor. HarmonyOS, temelinde Huawei markalı ekosistem ürünlerini bir arada çalıştırmayı ve birçok mobil uygulamanın sorunsuz bir şekilde tıpkı Android’deki gibi kullanıcılara hizmet vermesini amaçlamaktadır. Bu yazılımın ikinci nesil yinelemesi olan HarmonyOS 2.0, bugün mobil cihazlar için geliştirici beta sürümü olarak yayınlandı.

HarmonyOS 2.0 Beta Sürümü Geliştiricilere Sunuluyor

Söylentilere ve tanıtımlara paralel olarak Huawei, geliştiricilere uygulama geliştirmelerini kolaylaştırmak için yeni mobil işletim sistemi HarmonyOS 2.0’a erişim izni verdi. HarmonyOS 2.0, şirketin sonunda GMS’den (Google Mobil Hizmetler) HMS ekosistemine geçiş yapmasını sağlayacak.

Huawei, bugün HarmonyOS 2.0’ın 15.000’den fazla API desteği ile geldiğini açıkladı. Geliştiricilerin akıllı telefonlarda, akıllı ekranlarda, saatlerde ve daha fazlasında çalışabilen tek bir uygulama oluşturmasını sağlayacak. Resmi HarmonyOS web sitesinden erişilebilen geliştirici kiti, yazılımı taklit etmek ve uygulamalarınızı test etmek için Huawei’nin DevEco Studio IDE’sine erişmenizi sağlayacaktır.

Mobil cihazlar için HarmonyOS 2.0 geliştirici beta sürümünün kullanıma sunulmasının yanı sıra şirket, beta sürümünü yüklemeye uygun cihazların listesini de paylaştı. HarmonyOS’un yeni geliştirici beta sürümüne şu an için uygun olan akıllı telefon modelleri şu şekilde:

  • Huawei P40 (ANA-AN00)
  • Huawei P40 Pro (ELS-AN00)
  • Huawei Mate 30 (TAS-AL00 ve TAS-AN00)
  • Huawei Mate 30 Pro (LIO-AL00 ve LIO-AN00)
  • Huawei MatePad Pro (MRX-AL19, MRX-W09 ve MRX-AN19)

Beta testi şu anda Huawei P40 serisi, Mate 30 serisi ve MatePad Pro’daki 5 cihazla sınırlı olsa da, şirket 2021’de 40’tan fazla markadan 100 milyon cihaza çıkarmayı hedefliyor. HarmonyOS 2.0’ı denemeye hevesliyseniz buradaki bağlantı üzerinden ilgili internet sitesini ziyaret edin. Ardından geliştirici olarak kaydınızı gerçekleştirin ve son olarak beta yapısını indirmek için onay alın.

Çin’deki bazı kullanıcılar zaten HarmonyOS 2.0 beta sürümüne sahipler. Kullanıcı arayüzü deneyimi, ilk bakışta Android 11 tabanlı EMUI 11’den pek farklı görünmüyor. Ayarlar, simgeler ve hatta hızlı ayarlar döşemeleri tamamen aynı görünüyor. HarmonyOS 2.0, Android’in bir çatalı gibi görünüyor, ancak GMS’nin aksine Huawei Mobil Hizmetler çekirdeği var.

“Huawei, HarmonyOS 2.0 Beta Sürümünü Piyasaya Sürüyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir